Otvaranje podataka pomoć za preduzeća

Priština, 20.06.2019 - Ministar ekonomskog razvoja, Valdrin Lluka, učestvovao je na događaju koji je organizovao Open Data Kosova pod nazivom "Otvaranje poslovnih podataka i ekonomski razvoj Kosova".

Open Data Kosovo je stvorio platformu "Open Businesses" gde je glavni cilj da omogući realizaciju ekonomskih analiza za različite sektore i poslovne aktivnosti, analizirajući ekonomske trendove u različitim vremenskim periodima. Podaci se nalaze na web stranici www.biznesetehapura.com.

Tokom govora na ovom događaju, Lluka je rekao da otvaranje podataka, pored transparentnosti, služi i kao pomoć preduzećima, akademskim krugovima i organizacijama tako što olakšava istraživanje i analizu tržišta.

"Otvaranje podataka je veoma važan korak i kao takvi, ovi podaci bi trebali biti korisni, tako da preduzećima koja pružajući informacije o svojim aktivnostima i drugim relevantnim podacima drugim stranama, pružaju transparentnost, ali i mogućnosti za efikasnije istraživanje tržišta i analizu za našu zemlju. Otvoreni podaci značajno doprinose ekonomskom i društvenom razvoju zemalja koje ih koriste. Kroz otvorene podatke, preduzeća povećavaju efikasnost radnih procesa, pa čak i povećavaju efikasnost, “ rekao je Lluka.

Takođe, ministar Lluka je rekao da će izgradnjom adekvatnog softvera biti brži razvoj našeg društva.

"Mi kao ministarstvo vidimo priliku za saradnju između akademskog, javnog i privatnog sektora za izgradnju pravog softvera koji će omogućiti brži razvoj i napredak u svim aspektima života u našem društvu", rekao je između ostalog on.

Leonora Kusari, glavni menadžer Banke za obnovu i razvoj na Kosovu, rekla je da otvaranje podataka ažuriralo postojeće podatke.

 Projekat Open Data  Kosovo je bio od velike pomoći u uspostavljanju izveštaja i analiza EBOR-a, jer je ažurirao podatke koji su ranije bili otvoreni. Bilo je slučajeva od agencije za podatke, informacije o biznisu bile kao mala preduzeća, a iz podataka Open Data Kosovo se vidi da je ovaj posao porastao i sada je korporacija “, rekla je gđa. Kusari-.

Izvršni direktor Američke Eknomske komore Kosovska, g. Arian Zeka, rekao je da otvaranje podataka, osim što bi trebalo biti lako koristiti, one bi trebalo da postignu dva cilja, pomoć Vladi i građanima zemlje.

Ministar Lluka je takođe naglasio da otkrivanje informacija otvara put građanima da vide rad Vlade Kosova i da adresiraju  njihove kritike kako bi poboljšali naš rad.

KOSOVO IN UNESCO